משולחן ראש המנהל

מנהיגי חינוך | מעגלי השיח של החמ"ד | חנוכה

 

חדש!!!

לבקשת רבים - המאמר שלנו להאזנה בדרכים> להאזנה לחצו כאן

 

 

'גיבורים ביחד חלשים'- גבורה מסוג אחר

אחי ורעי מנהיגי חינוך יקרים מאוד,

ברכות וה' עמכם!

חג החנוכה מזמן לנו עיסוק בנושאים שונים. נס פך השמן, ניצחון המעטים את הרבים, "בימים ההם בזמן הזה" ועוד.

אנחנו ננסה לגעת בגבורה אבל גבורה מסוג אחר. גבורת "התלמידים הפשוטים" ולאחריה גבורתו של פצוע צה"ל אחד (למדנו את דמותו בשנה שעברה ביום ההוקרה לפצועי צה"ל, ונבקש להזכיר את דמותו המאירה , עם המלצה לסרטון חדש שהפיקו חבריו מהסיירת).

תלמיד גיבור שממשיך..

וכך כתב השבוע שאול מנסבך, מורה במקיף חמ"ד לוינסון בקריית ים:

"לקראת שבוע הגבורה, דיברתי בכיתה כמו כל שנה על הגבורה הפיזית ההירואית מול הגבורה הנפשית ה'קטנה'.ופתאום היום הבנתי שהתלמידים הם הגיבורים האמיתיים-התלמיד שאחרי הלימודים במקום לצאת עם חברים מטפל בילדים של אחותו העיוורת.או הילד שבחר לגור אצל סבתא שלו כי אצל אמא שחזרה בשאלה לא שומרים שבת, ואחרי שנה כחילוני כל שבת זו התמודדות מחדש.ואחר שחזר לדבר עם אבא כי זה הדבר הנכון, למרות שהתאכזב ממנו שוב ושוב.והתלמיד שקם בשש בבוקר כדי לקנות לחם ולארגן את האחים שלו לגן ובית ספר.וזה שחי בעולם מלא אלימות ונלחם עם עצמו לא להגיב ככה.וזה שחי אצל סבתא כי אין הורים וממשיך לחייך ולתפקד,או זה שאינו מסתובב בשכונה כי שם החברים מעשנים ושותים והוא לא רוצה.ועוד ועוד...ואז חשבתי שאולי מה שאנחנו צריכים בשבוע הגבורה - ללכת לאותם תלמידים שבדר"כ אינם מצטיינים ורק מקבלים הערות ולומר להם (ולנו) כמה שהם גיבורים. חושב לעשות לשבוע הבא תעודת גבורה שכל אחד יתן למישהו אחר על מעשה קטן שעשה..."זה רעיון נפלא שאנחנו מבקשים להציע לאמץ אותו ככתבו וכלשונו. הענקת תעודות גבורה לגיבורים האמתיים...אני רואה בעיני רוחי, שכל מורה בבית החינוך, מקיים שיחה אישית/ ביקור בית עם שלושה תלמידים, שלכאורה לא עמדו במטלה בלתי אפשרית, ולא היו מקבלים את עיטור הגבורה או אות המופת בצה"ל.. שלושה תלמידים - ש"בסך הכול" עשו מה שהם צריכים... עוזרים באופן מתמיד בבית להורים, מסייעים לאח מתקשה ורואים בכך מחויבות אישית, עוזרים דרך קבע למנקה בבית החינוך להרים את כל הכיסאות של התלמידים שלא הספיקו ומיהרו להסעה, או מכל הנכדים היא זו שגרה עם הסבתא ומטפלת בה בצורה מסורה ועוד ועוד.

הרב זצ"ל (על ברכת "אוזר ישראל בגבורה" בעולת ראי"ה) הגדיר את גבורתם של ישראל בכיוון זה: "גבורה מיוחדת היא גבורתם של ישראל. גבורה המצטיינת לא בכיבושים שמכבשים את האחרים, מכניעים אותם או מאבדים אותם, אלא גבורה שבעיקרה היא קשורה בכיבוש שהאדם כובש את עצמו..הגבורה הייחודית של עם ישראל איננה פשוטה, היא דורשת התמודדות יומיומית והתמסרות יומיומית. בצורה זו "גבורת הלב מתמלא עוז וטוהר מלא קודש."

הגבורה לפי זה, קרובה יותר לנער בגיל הנעורים, נוגעת ורלוואנטית לעולמו, ונותנת לו כוח ועוצמה להתמודד ולהתגבר. זו גבורה.היכולת פעמים להגדיר גבורה מ"מקום חלש" לכאורה, תסייע לנו להיות בשדה זה של גבורת היומיום. מי שפגעו בו ולא הגיב ולא ענה באותה צורה. נראה לרגע כחלש, "היורם" של הכיתה. חז"ל נתנו לו מעמד של גיבור.וכך הגמרא (שבת פ"ח): "תנו רבנן עלובין ואינן עולבין שומעין חרפתן ואינן משיבין עושין מאהבה ושמחין ביסורין עליהן הכתוב אומר ואוהביו כצאת השמש בגבורתו" 

 

לזכרו של מנשה

לא באופן חד, אולי להיפך...כהמשך לגבורה היומיומית, אבל ממקום הרואי, של פצוע מלחמה שהתמודד למעלה מארבעים שנה בגבורה יומיומית שאין דומה לה- היה מנשה מזרחי ז"ל. לפני שנה הבאנו את הדברים לקראת יום ההוקרה לפצועי צה"ל, ונכון לחזור וללמוד אמונה מה היא וגבורה מה היא. וכך כתב עליו חברו לסיירת  הרב יהודה מאלי:

"שני כדורים מצריים פגעו בראשו, מנשה נפל. תחילה חשבו שהוא מת אבל אחד מחבריו שם לב לתזוזה ברגלו של מנשה והתעקש להנשים אותו ולפנות אותו לטיפול. מנשה חולץ במסע רגלי, נישא על כתפי חבריו, באלונקת רובים מאולתרת. כך החל מסעו הלא ייאמן בחזרה לחיים.כתוצאה מפגיעת הראש איבד מנשה את יכולת התנועה בשתי רגליו וביד ימין, את יכולת הדיבור ואת יכולת הקריאה. הרופאים אמרו כי הוא יישאר מרותק למיטה.מנשה לא התייחס לאבחנת הרופאים, לאחר מאבק איתנים של שנים הצליח לעבור לכיסא גלגלים, למד לקרוא מחדש, סיגל לעצמו את יכולת הדיבור באופן חלקי. כשנתיים לאחר הפציעה הוא הגיע בחזרה לישיבת מרכז הרב, הולך על שתי רגליו ונעזר במקל הליכה.

את ההסבר לבחירתו אנו חבריו שמענו ממנו פעמים רבות, ואני מצטט את דבריו מילה במילה:"הקב"ה אמר לאברהם קח את בנך יחידך אשר אהבת, אברהם לא שאל למה אני, למה אני, השם מצוה, אברהם מבצע! הקב"ה אמר למנשה לשבת על כיסא גלגלים! מנשה לא שואל למה אני, מנשה מבצע, מנשה שמח".

ההספד המלא - במאמר המלא שלנו.

 שמספר את  סיפור חייו המופלא.

נתפלל לזכות וללמוד מגיבורי היומיום שלנו ומגיבורי ישראל מחרפי נפשם. נביעת הגבורה יונקת מאותו מקור טהור וזך שלא נפגם ורק מוסיף והולך..

חנוכה שמח לכל ביתנו – בית החמ"ד יחד עם כל בית ישראל

אברהם

 

 

אגודת ידידי החמ"ד - העמותה לקידום החינוך הממלכתי דתי בישראל (ע"ר) 

כתובת: מבצע קדש 68, ת.ד. 3 בני ברק  | טלפון: 072-2280424 | נייד: 058-7652789 | פקס:  077-3179536 

מייל: office@yedidhemed.co.il