משולחן ראש המנהל

מנהיגי חינוך | מעגלי השיח של החמ"ד |  פרשת וישלח

 

 

אחי ורעי מנהיגי חינוך יקרים מאוד

ברכות וה' עמכם!

 

 

ביום שישי בבוקר, ערש"ק לפרשת "ויצא" צלצלה ירדנה, מחמ"ד מחוז חיפה והודיעה על פטירתה של רחל מתוקי ז"ל מנהלת מחוז חיפה. עוד רבות ידובר בה. על אישיותה, על מנהיגותה, על מקצועיותה, על יושרה ועל הארת הפנים שהייתה לה.

אני מבקש לנסות להאיר זווית אחת שאנחנו חווינו בכל הקשור לשיתופי הפעולה בין מנהלת מחוז לחמ"ד.

כולנו יודעים שמערכות היחסים במשרד החינוך הן של שיתוף פעולה מלא, של מחויבות הדדית ושל ראייה משותפת בין כל גורמי המשרד לטובת כל מערכות החינוך, ובכללן החמ"ד.

דוגמה מיוחדת, יוצאת דופן שמהווה מגדלור לחיבור נכון בין "המשרד" במקרה זה מנהלת מחוז, לבין החמ"ד, שהוא חלק אינטגרלי מהמחוז, מצאנו אצל רחל ז"ל.

יחד שבטי ישראל

א. התורה / היהדות שייכת לכל בית ישראל . רחל שיתפה, לא פעם, את ר' יעקב מחמ"ד חיפה היוצא: "הייתי רוצה לראות כיצד שכל בתי הספר הממלכתיים מכירים יותר את מסורת ישראל", וכך הוא היה משתף את חברי הנהלת החמ"ד: "בכל אירוע מחוזי, מסיבה, או השתלמות רחבה, בכל עלון או איגרת שהייתה שלוחת לאנשי המחוז- כמעט תמיד הייתה משלבת דברי תורה וחכמה מן המקורות". באופן אישי, בתקופת כהונתו של גדעון סער כשר חינוך, הוא הוביל את מערכת החינוך, את בתי הספר המעוניינים בכך, להגיע ליום לימוד וביקור בגוש עציון ובחברון. הנהלת המשרד יצאה בראש המחנה... לפני שיצאה קריאה לתלמידים. הייתי בסיור בחברון בדרכנו למערת המכפלה ליד רחל. היא הייתה נרגשת מאד, היא התבטאה: "מעודי לא הרגשתי כך, אני הולכת במקום שהלכו האבות והאימהות... איזו התרגשות..."

ב."רחל רואה בחמ"ד את בבת עיניה" שחה לי לא פעם ירדנה, מחמ"ד חיפה "היא אשת חמ"ד אמתית". זה הגיע לידי ביטוי בדאגה לבתי הספר, בשיתופי הפעולה המצוינים שלה עם צוות הפיקוח של החמ"ד, בשמחה שלה בכל הטוב שהחמ"ד הביא, והכול היה כ"שלה" ממש. רחל מצאה תמיד כיצד להעלות על נס את פעילות החמ"ד, כמו למשל: העבירה לצוותי החינוך במחוז, בצירוף מילים חמות, את עלון "בין השורות" מבית "לב לדעת" של החמ"ד. לוינס הצליח להגדיר את מה שראינו באישיותה של רחל: "לגשת אל הזולת בשיחה פירושו לקבל את פני המבע של הזולת... פירושו אפוא לקבל מן הזולת מעבר ליכולת של האני, דבר שמשמעו המדויק הוא: להיות בעל אידאת האינסוף...הוא בא מבחוץ ומעניק לי יותר ממה שאני מכיל". זה לא המקום של "אני זה אני ולא תשנה אותי.." אלא זו היכולת לקבל את פני המבע של האחר. ובתנועה זו האדם מוסיף לעולמו מעבר למה שהוא, ובזה הוא הופך להיות בעל אידאת האינסוף (איזו הגדרה נפלאה שכ"כ תואמת את רחל). כשלמדנו את דמותו של הרב חיים דוד הלוי, הרשימה אותנו מאד אמירתו: "מי זה אנ"ש? ( אנשי שלומנו)- כל בית ישראל". וכך הוא נהג בכל יהודי שפגש. לא פעם חשבתי על השיעור הגדול שנותנת לנו רחל בעניין זה.

ג. יש"י ( יחד שבטי ישראל) פורצת דרך , בישרות, בשמחה ובאמונה שיש חשיבות ל"יחד" בעם ישראל. רחל קיימה יום סיור במוסדות החמ"ד בהובלת ר' יעקב המחמ"ד היוצא, בין היתר נפגשה עם רבני בתי הספר. נחשפה לדמות רב בית הספר, לתפקידו הרוחני, הערכי, האישי עם צוותי המורים והתלמידים. זו ענווה גדולה ואומץ לא פשוט לומר בסוף הסיור: "נחשפתי לדמויות חינוכיות חשובות כ"כ ומשפיעות טוב על האווירה והחשיבה החינוכית בבתי הספר, מדוע שלא נאמץ את המודל גם בבתי הספר הממלכתיים?..." בהתייעצות עם ר' יעקב, החליטו לנסות "ללכת על זה" לבתי הספר הממלכתיים המעוניינים. כדי ללכת למהלך שכזה, של רבני בתי ספר בחינוך הממלכתי במחוז חיפה, צריך מנהיג חינוך, פורץ דרך, בעל ענווה, בעל עצמה וכנות פנימית, בעל לב מלא היוצא ומחובר למסורת ישראל ולשרשרת הדורות, אוהב אדם, ובעל רצון להתחנך להיות יהודים טובים יותר עם שורשים עמוקים לצד הכנפיים שגם אותן יש לטפח.  

חשבתי על הנאום המפרסם של נשיא ארה"ב תאודור רוזוולט שמנהיג גדול נכון גם לקחת סיכונים. (לא כל ההורים של תלמידי בתי הספר הממלכתיים שמחו על המהלך..)

"חובֵנו מסוּר למי שנכח בגופו בזירת ההתרחשויות, שפניו מרוחות באבק ובזעה ובדם; לזה החותר בעוז, השוֹגֶה ומחמיץ שוב ושוב – שכן אין מאמָץ שאין בו שגיאות והחמצות – אולם מוסיף וחותר לעשות את המעשה; לאיש היודע את הלהט הגדול ואת הדבקות הגמורה, המקדיש את כל כולו למען מטרה ראויה, זה שבמקרה הטוב טועם טעם ניצחון והישג, ובמקרה הגרוע, אם נכשל, נכשל לאחר שהעז וניסה; לאיש שמקומו לא יכירנו עם אותן נפשות קרות ומבוישות שלא ידעו לא ניצחון ולא תבוסה"

לזכרה..

עוד רבות ייכתב וייאמר על רחל. על הארת הפנים, על החברות, על הישרות, על הקונגרס הציוני שהובילה במחוז, על מצוינות ניהולית ועוד ועוד.

מוזמנים לקרוא את דבריה המרגשים, האישיים והנוגעים ללב של גב' חנה שדמי, מנהלת השפ"י 

אנחנו, ביקשנו להאיר זווית קטנה אחת נוספת, שמאירה לכולנו דרך. של "יחד שבטי ישראל", דרך המחזקת את היותנו עם אחד, עם מסורת אחת, ו"אב אחד לכולנו". דרך המבקשת למצוא את המשותף בין כל שבטי ישראל, ואת הרצון הפנימי של כל יהודי להעמיק ולהיות קשור ל "ארץ ציון וירושלים".

נתפלל לזכות ללמוד מדרכיה האציליות ומאהבת האדם, העם והארץ שהיו חלק מאישיותה.

אברהם

אגודת ידידי החמ"ד - העמותה לקידום החינוך הממלכתי דתי בישראל (ע"ר) 

כתובת: מבצע קדש 68, ת.ד. 3 בני ברק  | טלפון: 072-2280424 | נייד: 058-7652789 | פקס:  077-3179536 

מייל: office@yedidhemed.co.il